Mobilní telefon. Máme ho všichni a těžko si bez něho umíme život představit. Slouží nám při výkonu povolání, pro zábavu a jako zdroj užitečných informací. Přesto, že je to pomocník užitečný, může nám velmi zkomplikovat život, dokonce nás ohrozit na zdraví. Platí to obzvlášť při telefonování za jízdy automobilem. To, že za řízení s mobilním telefonem dostaneme pokutu od policie a budou nám odebrány body, je ten nejmenší problém. Bohužel telefonování a posílání esemesek za jízdy, je čím dál častějším nešvarem. Řidiči zapomínají na to, že řídit s telefonem v ruce je velice riskantní. Výzkumy ukazují, že řízení s mobilem je stejně nebezpečné jako řízení pod vlivem omamných látek.
S největší pravděpodobností byste si za volant po požití alkoholu nesedli, v případě telefonování vám to možná nijak divné nepřijde. Možná si ani neuvědomujte, jak moc je to nebezpečné. Hovor vaši pozornost velmi rozptyluje, ztrácíte přehled o aktuálním dění na silnici. Rozhodně nedokážete udržet plnou soustředěnost. Ti zodpovědní si dokáží telefonování při řízení odříci. Bohužel ti nezodpovědní neohrožují pouze sebe, ale stejným dílem i ostatní účastníky silničního provozu.
Nejhorší možnou variantou je psaní esemesek za jízdy. Tady je vaše koncentrace v podstatě nulová. Stačí, aby vám na váš telefon přišlo oznámení o přijetí zprávy. Málokdo odolá tomu, aby si zprávu hned nepřečetl. Tento nešvar je především doménou mladých řidičů, kteří jsou na sociálních sítích více či méně závislí. Tito mladí, sebevědomí a mnohdy nezkušení řidiči jsou přesvědčeni, že právě jim se nemůže nic stát a řízení vozidla zvládnou současně s použitím mobilu. Pozornost, kterou budete věnovat přečtení zprávy, se rovná mikro spánku.
Než vezmete telefon do ruky a zasednete za volant, myslete nejen na své zdraví. Berte ohledy i na bezpečnost ostatních řidičů.