Pitná voda ve vodovodním potrubí je v naší zemi ve špičkové kvalitě rozváděna do většiny domácností. Skutečně máme tuto životodárnou tekutinu v jedné z nejvyšších jakostí na světě, problematická však může být její tvrdost. Ta nijak neovlivňuje její kvalitativní hodnocení, přitom je velmi tvrdá voda zdrojem vodního kamene a ten není v mnoha případech žádoucí. Vodní kámen škodí domácím spotřebičům a není ideální ani pro provoz bazénů a vířivek.
K čemu slouží změkčovače
K úpravě bazénové vody slouží změkčovače. Snižují její tvrdost na potřebnou úroveň, aby nedocházelo k tvorbě vodního kamene, a aby nebyla voda kalná. Optimální tvrdost je také potřebná pro správné využití chemických prostředků k desinfekci vodní náplně, a pokud je tekutina v bazénu příliš tvrdá, nemohou se v ní dostatečně rozpouštět chlorové tablety, případně chlórové ionty vzniklé elektrolýzou vody s obsahem mořské soli. Do změkčovačů se používá tzv. regenerační tabletová sůl do změkčovače a celé zařízení je velmi spolehlivé. Dokáže zajistit potřebnou jakost vody nejen pro používání domácích spotřebičů a zahradních bazénů, ale i pro potravinářské účely.
Kopané nebo vrtané studny
Ve snaze ušetřit náklady na vodné a stočné se někteří lidé rozhodli využívat svého vlastního zdroje pitné vody ze studny. Má to však svá úskalí a mnohdy jsou náklady na výstavbu a na úpravu spodních vod tak vysoké, že tento krok není příliš rentabilní. Je tedy nutné předem pečlivě zvážit hloubení studny, stejně tak její využití pro napouštění bazénů. Studniční voda mívá totiž vyšší tvrdost a nemusí vyhovovat ani po bakteriologické stránce.
Kopané studny obvykle vykazují vyšší hladinu vápenitých a hořečnatých iontů, ty se vyskytují v malé hloubce pod zemským povrchem, a jsou nejčastějším zdrojem vyšší tvrdosti. U vrtaných studní je zas problematický zvýšený obsah manganu a železa. Železo barví tekutinu do hnědavého odstínu a zanáší a poškozuje spotřebiče a armatury. Mangan má tu nepříjemnou vlastnost, že tvoří sediment v podobě olejových tmavých skvrn.