Úsporné žárovky jsou vlastně kompaktní zářivky, které měly plnohodnotně zastoupit běžně používané žárovky (až 20x delší výdrž než u běžných žárovek) nejen jako doplňkový zdroj, ale především hlavní zdroj světla a postupem času se tak i stalo, i když z počátku byly výrazně dražší. Jejich historie sahá až do roku 1980 a jak šel čas, na trhu se jich objevovalo stále větší množství, dá se říci, že dnes už téměř vytlačily „obyčejné“ neúsporné žárovky. S nárůstem jejich výroby zároveň výrazně klesla i jejich cena a tak se v našich domácnostech tzv. zabydlely . Jediný problém, se kterým se můžete setkat, je v ten okamžik, kdy je potřebuje umístit do starší lampičky či lustru.
Na rozdíl od klasických žárovek, kompaktní zářivky jsou větší a jejich užitnost může být až 16 000 hodin (u kvalitních značek až 20 000 hodin), 30 000 spínacích cyklů, barevná teplota 2 700 K, provozní teplota – 10°Caž + 70 °C, základní příkonová řada 15 – 200 W,spotřebují o 80% méně energie a přitom dokáží poskytnout stejné množství světla, jejich výkon je max. 100 lumenů/W. Co se týká barev, nejčastěji se setkáme s „teplou bílou“ a „neutrální bílou“. Jejich tvary a velikosti jsou rozličné, mohou mít formu např. válce a jejich součástí může být i reflektor.
Jediným rizikovým faktorem kompaktní zářivky je rtuť, kterou obsahuje, maximální obsah by měl být 5 mg, za toto nese odpovědnost výrobce, proto byste měli kupovat zářivky pouze renomovaných značek, které mají minimální obsah této látky. Jediným problémem u kompaktních zářivek je to, že při častém spínání se jejich život krátí.
Kompaktní zářivky si našli své příznivce i mezi chovateli plazů, neboť jejich instalace je snadná a UV-A a UV-B záření kladně působí na životní podmínky chovaných terarijních živočichů.
S kvalitní zářivkou bude určitě spokojený každý uživatel, její využití je rozmanité a cena je v poměru s dlouhou životností příznivá a dostupná tedy všem.